Rezerwat Archeologiczny to ekspozycja będąca częścią Muzeum Częstochowskiego.
Miejsce zainteresuje nie tylko miłośników archeologii, najmłodszym też powinno się podobać...czaszki, kości, taki trochę mroczny klimat, a dzieci przecież lubią czasami się bać, chyba każdy lubi...
Pawilon Rezerwatu Archeologicznego został wybudowany w miejscu cmentarzyska ludności kultury łużyckiej, które zostało odkryte podczas budowy linii tramwajowej w 1955 roku.
Cmentarzysko użytkowane było na początku wczesnej epoki żelaza, czyli około 750-550 lat p.n.e. Odkryto tu ponad 80 grobów ciałopalnych i szkieletowych, kilkanaście z nich możemy zobaczyć. Jest to tylko część nekropolii, reszta została zniszczona podczas budowy ulicy lub leży pod nasypem wiaduktu...
W gablotach wystawowych umieszczone są naczynia gliniane i brązowe, duża ilość ozdób i biżuterii, wśród nich paciorki szklane, bursztynowe i gliniane, guziki, szpile, naszyjniki i bransolety z brązu.
Część przedmiotów pochodzi z odkrytego cmentarzyska, inne zostały sprowadzone do muzeum z całej Polski. Jest tu rekonstrukcja stosu, na którym palono ciała, rekonstrukcje grobów, makieta osady otwartej, makieta chat z Biskupina, a nawet oryginalna belka z osady w Biskupinie.
W osobnej gablocie wystawiono czaszkę mężczyzny, u którego dokonano trepanacji, a ślady na czaszce świadczą o tym, że zabieg był udany i mężczyzna żył jeszcze przez jakiś czas...niesamowite!
Wystawa przybliża nie tylko obrządek pogrzebowy, ale również codzienne zajęcia i zwyczaje ówczesnych mieszkańców dzisiejszych terenów Częstochowy. Zwiedzamy ją samodzielnie, towarzyszy nam jedynie głos audioprzewodnika.
Rezerwat Archeologiczny położony jest trochę na uboczu, z dala od centrum miasta, w dzielnicy Raków (ul. Łukasińskiego 20), ale bez problemu można dojechać tu z centrum tramwajem nr 1 lub 2. Ci, którzy tylko przejeżdżają przez Częstochowę niewiele muszą zboczyć z trasy DK1, aby dojechać do Rezerwatu Archeologicznego. Może następnym razem jadąc przez Częstochowę zrobicie sobie postój i obejrzycie jedyny taki obiekt wystawienniczy w Polsce?
W poniedziałki muzeum jest nieczynne, w środy wstęp jest bezpłatny, a w pozostałe dni warto kupić bilet jednodniowy, który upoważnia do zwiedzania wystaw we wszystkich obiektach Muzeum Częstochowskiego. Informacje dotyczące godzin otwarcia, cen biletów itp na stronie internetowej muzeum www.muzeumczestochowa.pl
Wooow nie wiedziałam o tym miejscu. Swoją drogą to archeolodzy wykonują naprawdę dobrą pracę, nieprawdaż? Nawet są firmy, które mogą przebadać naszą działkę, czy nie ma coś na niej wartościowego.
OdpowiedzUsuń