Góry Bystrzyckie to niewysokie i mocno zalesione pasmo. Wśród gęstych lasów, na zachodnim zboczu Bieśca, kryje się miejsce wyjątkowe, unikat w skali nie tylko regionu, ale całego kraju - Torfowisko pod Zieleńcem.
Jest to jedno z najstarszych torfowisk, jakie wykształciły się w Sudetach. Jego wiek ocenia się na 7600 lat! Miąższość torfu wynosi tu średnio 3 - 4 metry, ale w najgłębszych miejscach osiąga nawet 8,5 metrów.
Obecnie teren torfowiska objęty jest ochroną, na powierzchni 232 hektarów utworzono rezerwat, ale nie zawsze tak było. W XVIII wieku prowadzono próby wydobycia torfu - wykopano rów odprowadzający nadmiar wody z torfowiska do Bystrzycy Dusznickiej i usypano groblę, którą obecnie prowadzi droga. W XIX wieku usypano drugą groblę, która podzieliła torfowisko na dwie części - Topieliska i Czarne Bagno.
Rezerwat obejmuje Topieliska i część Czarnego Bagna, utworzono go w celu zachowania zbiorowiska torfowiska wysokiego wraz z występującą tu bogatą roślinnością. Na torfowisku rośnie między innymi kilkanaście gatunków torfowców, brzoza karłowata, sosna błotna, kosodrzewina, bagno zwyczajne i rosiczki. Obecności rosiczek jednak nie stwierdziliśmy 😉 (ale wiemy gdzie można je obserwować - na Bagnie w Antoniowie rośnie ich bardzo dużo!).
Wygląd torfowiska zmienia się wraz z panującą porą roku, głównie za sprawą rosnącej tu wełnianki - wiosną jest soczyście zielona, latem zakwita i pokrywa się puszystą białą pierzynką, a jesienią wybarwia się, tworząc pomarańczowo - czerwone dywany.
Kiedy jest tu najładniej? Ciężko stwierdzić! 😀
Nam torfowisko w jesiennej odsłonie, mimo pochmurnej pogody, bardzo się podobało 😊💛
Piękno "Torfowiska pod Zieleńcem" można podziwiać podążając specjalnie wyznaczoną ścieżką edukacyjną, która biegnie po grobli i drewnianych kładkach. Wzdłuż ścieżki ustawiono 10 tablic zawierających sporo ciekawych informacji o torfowisku. Do niedawna była tu wieża widokowa, jednak ze względów bezpieczeństwa została rozebrana, a szkoda!
Do rezerwatu "Torfowisko pod Zieleńcem" najłatwiej trafić zielonym szlakiem prowadzącym z niewielkiego parkingu przy drodze Duszniki - Zdrój - Lasówka, położonego nad Bystrzycą Dusznicką. Wąska ścieżka od razu biegnie dość stromo pod górkę (alternatywne podejście - drogą rowerową, dłuższe i łagodniejsze, można wjechać wózkiem), ale już po kilku minutach wyprowadza nas na szeroką leśną drogę, którą to podążamy do granic rezerwatu i dalej przez rezerwat.
Dojście do pierwszego przystanku ścieżki edukacyjnej nie zajmuje więcej niż 15 minut. Tuż przed granicą rezerwatu znajduje się wiata turystyczna, ławki i palenisko.
Cała trasa od parkingu do rezerwatu, przez torfowisko i z powrotem to niecałe 3 kilometry, na spokojny spacer trzeba przeznaczyć minimum 1,5 - 2 godziny.
Warto rozglądać się uważnie, nam wśród zarośli udało się dostrzec zakamuflowaną rodzinkę jeleni 😁
0 komentarze:
Prześlij komentarz