Schowany głęboko w lesie użytek ekologiczny "Bagno w Jeziorze" to kompleks zbiorowisk torfowiskowych otaczających niewielki zbiornik wodny. Użytek zlokalizowany jest w gminie Wręczyca Wielka, na terenie wsi Jezioro, w Parku Krajobrazowym "Lasy nad Górną Liswartą".
To jedno z ciekawszych miejsc pod względem przyrodniczym w rejonie, klimatem przypominące tereny Poleskiego Parku Narodowego, takie Polesie w miniaturze - zbiornik wodny jest, drewniane kładeczki są i oczywiście rośliny bagienne też są! 😁Ścieżka biegnąca dookoła zbiornika wije się wśród krzewów bagna zwyczajnego. Należy zachować ostrożność, ponieważ bagno zwyczajne jest trujące, a zapach jego kwiatów może działać odurzająco!
Nad taflą wody rozlokowane są małe pomosty z ławeczkami - stanowiska wędkarskie (zbiornik to łowisko specjalne gminnego koła PZW - Wręczyca), do których prowadzą drewniane kładki, lepiej z nich nie schodzić 😉 Cały teren jest podmokły i grząski, można utknąć w bagnie albo w błocie po kolana.
Na wycieczkę warto zabrać wysokie i nieprzemakalne buty, a nawet kalosze, w okresie letnim obowiązkowo trzeba mieć ze sobą środek odstraszający komary, lornetka też może się przydać - żyje tu sporo gatunków ptaków.
"Bagno w Jeziorze" wydaje się być ukryte przed przypadkowymi spacerowiczami i rowerzystami. Brak tu drogowskazów czy tablic informacyjnych. Jeśli ktoś nie wie, że w środku lasu znajduje się taka perełka, to do niej nie trafi, choć droga jest prosta. Od leśniczówki Leśnictwa Jezioro (Jezioro 102) wystarczy dojść do wiaduktu i tuż przed nim skręcić w lewo, w drogę z zakazem wjazdu. Po kilkuset metrach z głównej drogi należy znów odbić w lewo, na drodze stoi drewniany szlaban. Stąd do bagna już blisko, na co wskazuje, zwiększająca się z każdym metrem przebytej drogi, ilość krzewów bagna zwyczajnego. Dopiero tu znajduje się tablica informująca w jakim wyjątkowym miejscu jesteśmy i co możemy zobaczyć gdy błotnistą ścieżką przejdziemy jeszcze kilka kroków...
Zbiorniki magazynowe znajdują zastosowanie w przechowywaniu różnorodnych cieczy, w tym paliw, chemikaliów czy wody. Ich uniwersalność i wytrzymałość sprawiają, że są idealne do użytku w wielu sektorach przemysłowych.
OdpowiedzUsuń