Home » , , , , » Okienniki jurajskie

Okienniki jurajskie



Słysząc nazwę "okiennik" większość osób z pewnością pomyśli o Okienniku Wielkim, ale okienników na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej jest więcej! 😀

Wszystkie okienniki łączy jedna cecha wspólna - naturalny otwór w skale, czyli okno, które powstało w wyniku działania procesów krasowych.




Okiennik Wielki, zwany również Okiennikiem Dużym lub błędnie Okiennikiem Skarżyckim to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych grup skalnych. Wysokie na ponad 30 metrów ściany i kilkumetrowy otwór w skale sprawiają, że nie sposób go pomylić z żadnym innym ostańcem. Nazwa Okiennik Wielki pochodzi oczywiście od naturalnego okna u szczytu skały. Pod oknem znajduje się wejście do jaskini, w której odnaleziono narzędzia krzemienne sprzed ok. 60 tys lat. W XII-XIII wieku istniał tu gród lub osada zamieszkiwana przez zbójników, a obecnie skała jest jednym z ciekawszych miejsc do wspinaczki na Jurze. 

Bez zabezpieczenia, wąską i stromą ścieżką, można wdrapać się prawie pod samo okno. Nie brakuje śmiałków, którzy wchodzą do okna, ale tego akurat nie polecamy. 

Formację skalną warto za to obejść dookoła i dokładnie obejrzeć z każdej strony. Przy ścieżce biegnącej u podnóża Okiennika Wielkiego ustawiono tablice informacyjne, są tu też drewniane wiaty i ławki, a nawet grill. 

Okiennik Wielki leży na terenie wsi Piaseczno, ale najłatwiej dojechać do niego od strony Skarżyc. 

W pobliżu Okiennika Wielkiego przebiega czerwony Szlak Orlich Gniazd oraz żółty szlak z Piaseczna w kierunku Skarżyc. 









W niewielkiej odległości (ok. 2,5 km w linii prostej) od Okiennika Wielkiego, w pobliżu wsi Morsko, znajduje się Okiennik Mały, ze względu na lokalizację zwany Okiennikiem Morskim. Okiennik Mały, jak sama nazwa wskazuje jest mniejszy od Okiennika Wielkiego. Wysokość tego ostańca to zaledwie kilkanaście metrów, jego okno również jest mniejszych rozmiarów, ale spokojnie mieści się w nim dorosły człowiek. 

Bez problemu można wdrapać się pod samo okno, ale żeby wejść do okna trzeba się już trochę wysilić, a zejście jest jeszcze bardziej kłopotliwe. Nie polecamy 😉

Okiennik Mały schowany jest na górce wśród drzew, a dostępu do niego bronią gęste zarośla. Dotarcie do skały nie jest łatwe, brak jest jakiejkolwiek wydeptanej ścieżki, ale jak ktoś bardzo chce to trafi 😁 Najlepiej w stronę wzniesienia kierować się z ul. Zamkowej przechodząc przez pole, łąkę i chaszcze. 

Okiennik Mały jest najbardziej charakterystycznym ostańcem ze wszystkich, rozrzuconych po okolicznych lasach i polach, Skał Morskich. Warto zobaczyć też inne formacje skalne oraz ruiny zamku Bąkowiec położone na górze Łężec.







Kolejne okienniki wypatrzeć można w Skałach Rzędkowickich. Rzędki są jednym z największych i najbardziej malowniczych pasm skalnych na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Potężny mur wapiennych skał rozciąga się na długości ok.1 km i kryje w sobie aż 3 skalne okna! Jedno niewielkie i dostępne tylko dla wspinaczy w Turni Lechwora, drugie nieco większe w schowanej wśród drzew Leśnej Turni, a trzecie oczywiście w skale Okiennik, której nazwa pochodzi od schroniska zlokalizowanego w partiach szczytowych. Schronisko to zwane Oknem Rzędkowickim jest pozostałością dawnego systemu jaskiniowego i posiada kilka otworów. Naprawdę warto się tam wdrapać! 😀 Podejście nie sprawia większych problemów, choć ścieżka jest wąska i dość stroma. U podnóża skały Okiennik znajduje się drugie schronisko - Garaż, przez co skała nazywana jest również Turnią nad Garażem. 

Okiennik wraz z Słoneczną Turnią i Flaszką tworzy potężną grupę skalną o wysokości ponad 30 metrów, u stóp której rozciąga się niewielka polana. Na obrzeżach polany stoi wiata z ławkami. 

Warto dokładnie spenetrować ten rejon, obejrzeć piękne ostańce, zajrzeć do Studniska i ukrytej w lesie Jaskini Sopli Lodu. 

U podnóża Skał Rzędkowickich przebiega zielony szlak turystyczny z Rzędkowic na Górę Zborów, a wokół jest sporo wydeptanych ścieżek. 









Jeszcze inny okiennik kryje się w rejonie Kopciówek, na wapiennych wzgórzach leżących między Żarkami a Złotym Potokiem. 

Proxima Okiennik - wysoki na 14 metrów ostaniec o pionowych ścianach, z charakterystycznym trójkątnym oknem, przez które prowadzi droga wspinaczkowa, to jedna z wielu niesamowitych formacji skalnych schowanych w bukowym lesie. Trzeba trochę się wysilić, żeby go znaleźć. 

W okolicy nie prowadzi żaden szlak turystyczny, brak nawet dobrze wydeptanych ścieżek. Do Kopciówek najłatwiej dojść od skrzyżowania drogi DW793 z drogą na Suliszowice. 






Dwa kolejne okienniki można odnaleźć we wsi Podzamcze - jeden przy zamku Ogrodzieniec, drugi wśród skał pod grodem na Górze Birów, jest też Okiennik Będkowski w Dolinie Będkowskiej i pewnie kilka innych, do których jeszcze nie dotarliśmy 😉

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Top