Home » , , , , , » Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, Istebna, 09.02.2018

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, Istebna, 09.02.2018

Jest w Istebnej niezwykłe miejsce, do którego bardzo lubimy wracać 😊
Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, niewielkie pomieszczenie pełne pamiątek i wspomnień, znajduje się w rodzinnym domu największego polskiego himalaisty (Istebna Wilcze 340). Izbą opiekuje się żona Jerzego Kukuczki - pani Cecylia Kukuczka. To ona pokazuje zebrane medale, puchary, sprzęt wspinaczkowy, ubrania, zdjęcia z wypraw i wszystkie inne pamiątki. Tylko tam zobaczyć można narty na których Kukuczka zjechał z Sziszapangmy, czy malutkie chorągiewki z nazwami wszystkich ośmiotysięczników, które wbite w 14 klusek śląskich, czekały na niego w bazie po zdobyciu ostatniej góry w Koronie Himalajów i Karakorum.














Pierwsza wizyta w tym malutkim muzeum i spotkanie z panią Cecylią Kukuczką dostarczyły niezwykłych emocji, wyszliśmy wzruszeni i głodni wiedzy na temat Jerzego Kukuczki. Od tamtego czasu, obejrzeliśmy chyba wszystkie dostępne filmy, przeczytaliśmy wiele książek i artykułów. Czytając książki i wypowiedzi pani Cecylii dosłownie słyszeliśmy jej ciepły głos...
Tym razem, również z wielką przyjemnością, wysłuchaliśmy historii opowiadanych przez panią Cecylię, tradycyjnie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, a dzieci kupiły kolorowanki, z Jerzym Kukuczką oczywiście.
Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem - 508 389 558.
Wstęp jest bezpłatny, warto jednak zostawić choć kilka złotych albo kupić książki, malowanki i koszulki fundacji Wielki Człowiek.
W Istebnej nie brakuje miejsc związanych z Jerzym Kukuczką. Na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury wmurowana jest tablica pamiątkowa poświęcona temu wybitnemu himalaiście, z przełęczy Kubalonka do Izby Pamięci prowadzi górski szlak im.Jerzego Kukuczki, przy którym postawiono tablice z informacjami o jego dokonaniach, a na Kubalonce zobaczyć można zabytkowy kościółek z XVIII wieku, w którym państwo Kukuczkowie brali ślub. Kościółek leży na Szlaku Architektury Drewnianej, do Istebnej został przeniesiony w latach 50-tych ubiegłego wieku z Przyszowic (powiat rybnicki).


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Top