Koronki Koniakowskie słusznie kojarzone są z Koniakowem, najwyżej położoną wsią w Beskidzie Śląskim. Tylko tu hekluje się takie koronki i tu właśnie jest największą ich ilość. Podziwiać i kupić koronki można, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w Izbie Pamięci Marii Gwarek, "Chacie na Szańcach" czy Izbie Twórczości Rodziny Kamieniarz.
Największą Koronkę Koniakowską Świata zobaczyć można jednak nie w Koniakowie, a w położonej tuż obok Istebnej, w Gminnym Ośrodku Kultury (Istebna 68). Wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa w 2013 roku koronka o średnicy 5 metrów jest dziełem 5 koronczarek, powstała w 5 miesięcy, z 50 km nici. Robi wrażenie! Jest taka wielka, że cała nie mieści się na zdjęciach
W GOKU można też zobaczyć i zakupić dzieła lokalnych artystów, rzeźby, obrazy, wyroby ceramiczne, stroje ludowe i oczywiście przeróżne koronki. Słynne koronkowe stringi również Nas oczarowały ceramiczne serduszka, talerzyki i kubeczki z odciśniętymi koronkami 💙
Udało nam się trafić jeszcze na wystawę czasową rzeźby Jana Krężeloka i Zbigniewa Krężeloka "Dziedzictwo Dłuta". Prace artystów, pochodzących z Koniakowa, zobaczyć można w wielu kościołach, kapliczkach i muzeach, w Polsce i na świecie.
Gminny Ośrodek Kultury mieści się w zabytkowym budynku z roku 1883, w samym centrum wsi. W budynku znajduje się również biblioteka i Punkt Informacji Turystycznej, gdzie można zaopatrzyć się w mapy, foldery i ulotki informacyjne dotyczące Trójwsi Beskidzkiej (Istebna, Koniaków i Jaworzynka) i okolic.
Dla samej tej koronki planujemy wybrać się ana Śląsk jeszcze raz, bo jak byliśmy w styczniu to czasu nam zabrakło :(
OdpowiedzUsuńKoniecznie, bo taką koronkę trzeba zobaczyć! :)
Usuń