Home » , , » Góra Zelce i rezerwat przyrody "Węże", 30.05.2021

Góra Zelce i rezerwat przyrody "Węże", 30.05.2021

 


Do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego pojechaliśmy zobaczyć węże 🐍😉

Rezerwat przyrody "Węże" i znajdujące się w nim jaskinie.

Prawdziwych węży nie było, za to jaskiń widzieliśmy aż 7 - jaskinię Samsonowicza, jaskinię Stalagmitową, jaskinię Za Kratą, jaskinię Zanokcicę, jaskinię Małą, jaskinię Draba i jaskinię Niespodziankę. Do żadnej z nich nie da się niestety wejść, ale wycieczkę i tak uważamy za udaną i bardzo ciekawą.











Rezerwat przyrody "Węże" o powierzchni 20 hektarów utworzono w celu ochrony największego wapiennego ostańca w Załęczańskim Parku Krajobrazowym - Góry Zelce, zlokalizowanego na lewym brzegu rzeki Warty. Góra Zelce wznosi się 50 metrów ponad dno doliny Warty, a jej wysokość to ponad 230 m n.p.m. Strome zbocza porośnięte są lasem, grzbiet porastają głównie nawapienne i kserotermiczne zbiorowiska roślinne, najbogatsze w tej części Jury.






Całe wzgórze pokryte jest dziwnymi, częściowo zarośniętymi zagłębieniami i dziurami - to pozostałości po niewielkich kamieniołomach z których wydobywano wapień do wypału wapna i budowy domów.




Z jaskiń wydobywano kalcyt, przez co w znacznym stopniu zniszczeniu uległa ich szata naciekowa. Obecnie wejścia do niektórych jaskiń są zabezpieczone kratami, żadnej z nich nie można zwiedzać turystycznie, choć dwie są do tego przystosowane. Wejście możliwe jest jedynie po uzyskaniu pozwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Łodzi.

Jaskinie są miejscem zimowania wielu gatunków nietoperzy, posiadają walory edukacyjne, są również cennymi stanowiskami paleontologicznymi, znaleziono w nich szczątki wielu zwierząt - drobnych gryzoni i nietoperzy, niedźwiedzia, a nawet jeżozwierza, żółwia i nosorożca 😳

Do wnętrza jaskiń można zajrzeć, ale niewiele widać 🙃






Przez Górę Zelce prowadzą szlaki turystyczne - niebieski i czerwony, przebiega tędy również ścieżka dydaktyczna "Najcenniejsze walory przyrodnicze Miasta i Gminy Działoszyn". Ścieżka ma 14 przystanków i zatacza dziewiętnastokilometrową pętlę, prowadząc od Działoszyna przez Lisowice i Bobrowniki. Góra Zelce to przystanek numer 8. Na trasie ścieżki zobaczyć można również kamieniołomy, źródła, Górę Świętej Genowefy, Żabi Staw i inne ciekawe miejsca.


Jaskinie rozrzucone są po całym szczycie Góry Zelce. Łatwo do nich trafić, wystarczy trzymać się oznaczeń ścieżki dydaktycznej - strzałek i tablic informacyjnych. Na szukanie jaskiń trzeba zarezerwować minimum godzinę.




A jak trafić do rezerwatu "Węże"?

Najprościej kierować się z wsi Bobrowniki (woj.łódzkie, powiat pajęczański, gmina Działoszyn) na Bugaj, trzymając się przy tym oznaczeń ścieżki dydaktycznej "Najcenniejsze walory przyrodnicze Miasta i Gminy Działoszyn". Należy przedostać się przez most na Warcie i cały czas jechać/iść wąską drogą asfaltową, która po pewnym czasie przechodzi w szutrową. W miejscu rozejścia szlaków turystycznych i rowerowych, na polance przy charakterystycznej potężnej sośnie, stoi drogowskaz i tablica informacyjna ścieżki, stąd na szczyt Góry Zelce leśną ścieżką prowadzi niebieski szlak.





0 komentarze:

Prześlij komentarz

Top