Najpiękniejsze hale i polany w Beskidzie Śląskim TOP 5
Dlaczego chodzimy po górach? Powodów jest wiele, a jednym z nich są piękne widoki Lubimy wszelakie punkty widokowe na szlakach, ale szczególnie cenimy sobie rozległe hale i polany, na których można wylegiwać się i do woli napawać pięknymi górskimi krajobrazami, w Beskidach takowych nie brakuje! Mamy kilka ulubionych miejsc, do których wracamy z przyjemnością i pewnie wracać będziemy
Poniżej nasze TOP 5.
Miejsce numer 1 to Hala Jaworowa. Położona na zboczach Kotarza, przy niebieskim szlaku Brenna - Kotarz. Może być celem na niedługą wycieczkę, dojście z centrum Brennej zajmuje ok. 2 godzin lub przystankiem na trasie dłuższej wędrówki. Na hali stoi szałas pasterski oraz ławki na których można usiąść i delektować się widokami. W okolicy brak schroniska, na szczycie Kotarza jest jedynie działający sezonowo punkt gastronomiczny i wiata, pod którą można się schować w razie załamania pogody.
Miejsce numer 2 to Błatnia, a konkretnie polany zajmujące jej partie szczytowe przez które przebiega żółty szlak Błatnia - Klimczok. W pobliżu szczytu znajduje się schronisko i węzeł szlaków. Na Błatnią najszybciej można dotrzeć z Jaworza i Brennej - ok. 2 godziny wędrówki.
Miejsce numer 3 to Hala Radziechowska, rozległa i bardzo widokowa, położna na zboczach Magurki Radziechowskiej. Przecina ją czerwony Główny Szlak Beskidzki. Najłatwiej tu trafić idąc czerwonym szlakiem z Węgierskiej Górki lub niebieskim z Radziechowów, wędrówka zajmuje ok 2,5 godziny. W okolicy nie ma żadnego schroniska, na hali stoi szałas (a w zasadzie jego ruiny).
Miejsce numer 4 to polana na szczycie Trzech Kopców Wiślańskich, nie tak rozlega jak trzy poprzednie, widoki nie są tak imponujące jak z poprzednich, ale również bardzo przyjemne dla oka. Znajduje się tu prywatne schronisko Telesforówka z kultowym kolorowym garbusem. Dróg prowadzących na Trzy Kopce Wiślańskie jest kilka, najszybciej dotrzeć można tu żółtym szlakiem z Wisły lub z Przełęczy Salmopolskiej.
Miejsce numer 5 to Cieślar i jego widokowe polany. Polany częściowo ogrodzone, co ogranicza wylegiwanie się na nich, widoki są jednak nieograniczone! Atutem jest tablica informacyjna z opisaną panoramą. Szczyt położony między Soszowem Wielkim i Małym Stożkiem. Jako punkt startowy wycieczki najlepiej obrać Wisłę i kierować się wybranym szlakiem na Soszów lub Stożek, a następnie czerwonym szlakiem (Główny Szlak Beskidzki) dojść na szczyt Cieślara.
0 komentarze:
Prześlij komentarz